Parametrics
CM1200HB-50H absolute maximum ratings: (1)Collector-emitter voltage VCES: 2500V; (2)Gate-emitter voltage VGES: ±20V; (3)Collector Current IC(TC = 25℃): 1200A; (4)Emitter Current IE: 1200A; (5)Maximum collector dissipation PC: 15600W; (6)Junction temperature Tj: -40℃ to +150℃; (7)Storage temperature TSTG: -40℃ to +125℃; (8)Isolation voltage Viso: 6000V; (9)Weight: 2200g.
Features
CM1200HB-50H features: (1)IC: 1200A; (2)VCES: 2500V; (3)Insulated Type; (4)1-element in a pack.
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 CM1200HB-50H |
 Other |
 Data Sheet |
 Negotiable |
Quantity | ||||
 CM1200DB-34N |
 Other |
 Data Sheet |
 Negotiable |
 CM1200DC-34N |
 CM1200E4C-34N |
 CM1200HA-24J |
 IGBT MOD SGL 1200V 1200A H SER |